sobota 5. září 2009

2009 - Radečsko



5. září 2009

Sobotní odpolední vycházka s Náčelníkem a bonzajpsem Amálkou na Radeč (minuli jsme o 1 km), Brno a Bílou skálu. Počasí nám přálo, jenom dvakrát lehce sprchlo. Vzdálenost: 15,8 Km, doba pohybu: cca. 4 hodiny, odměna: večeře ve Volduchách a večerní koncert Mňágy a Ždorb na PilsFestu.









Radeč (Křivoklátská vrchovina) (Wikipedie)

Radeč je název horského hřebene severovýchodně od Rokycan. Použití názvu není jednotné. Jako Radeč bývá označován nejvyšší bod o výšce 721 m, celý 2 km dlouhý úzký hřbet, skalní výchoz a zřícenina hradu Mitrvald (někdy též Hrad) na východním okraji hřbetu ve výšce 680 m nebo celé rozsáhlé zalesněné území v okolí hřebene, chráněné jako přírodní park Radeč. Ve starších mapách se můžeme setkat s názvem Rač.
Podle geomorfologického členění Česka je Radeč nejvyšším vrcholem Křivoklátské vrchoviny. Tvary reliéfu, převážně smrkové lesy, rostlinstvo a živočišstvo však spíše připomíná blízké Brdy. Proto je vrchol a celá okolní oblast často považována za severozápadní výběžek Brd.

Popis hřebene

Úzký hřbet, tvořený odolnými křemenci, má několik vrcholů. Na západním okraji je bezejmenný vrchol o výšce 711 m, následuje hlavní vrchol Radeč (721 m) se zbytky dřevěné měřičské věže a kóta Brno (718 m) se zdaleka viditelným, více než 60 m vysokým rozhlasovým vysílačem. Vzhledem k velké výšce Brno je někdy mylně považováno za nejvyšší vrchol celého hřbetu. Název Brno pochází z období národního obrození, kdy byl vrchol pojmenován na počest moravského hlavního města[2]. Východně od Brna se nachází sedlo ve výšce 650 m, kterým prochází červená turistická značka. Za se hřbet dále zužuje a objevují se četné skalní výchozy. K nejvyšším vrcholům ve východní části hřbetu patří Hrad (680 m) a Čihátko (654 m). Strmé svahy hřbetu na několika místech pokrývají suťová pole.

Zřícenina hradu

Ve východní části hřebene vyčnívá nad okolní lesy holý skalní ostroh, označovaný jako Hrad. Zmínka z roku 1343 jej připomíná jako Mitrvald. Hrad byl částečně vytesaný ve skále, dochovaly se nepatrné zbytky zdiva. Ze skalnatého vrcholu je daleký rozhled na Křivoklátské lesy, za dobré viditelnosti můžeme spatřit i České středohoří a Krušné hory. Pod skalním převisem je ohniště.

Přístup

Na vrchol vedou pěší turistické značené cesty z Těškova, Lhoty pod Radčem, Radnic a Sklené Huti. Cyklisté mohou nahoru vyšlapat po vyznačené cyklotrase.
Cesta z Holoubkova na Radeč (tehdy Rač) byla jednou z prvních čtyř tras vyznačených v roce 1889 Klubem českých turistů.

Brno (Křivoklátská vrchovina) (Wikipedie)

Brno je označováno jako nejvyšší vrchol hřebenu Radče, spadajícího pod geomorfologický celek Křivoklátská vrchovina. Své jméno získalo v době národního obrození podle největšího moravského města - Brna.
Na kótě 718 m je umístěn zdaleka viditelný telekomunikační vysílač. Vrcholová kóta byla v minulosti využívána také jako výchozí bod zemského měření střední Evropy. Na vrcholu stávalo slovanské hradiště.

Nejpříkřeji se do údolí svažují severní svahy kopce. Vrchol je zalesněný zejm. smrkovými porosty, místy jsou zastoupeny také břízy, v nejpříkřejších místech potom také holé sutě.
Přes vrchol vede zelená turistická značka od Berounky přes Stupno a Sklenou Huť na nedaleké rozcestí Radeč-východ. Nejbližší obcí je Sklená Huť (3 km Z) a Lhota pod Radčem (4 km V).

Žádné komentáře:

Okomentovat